Run,Run,Run.
V dnešnom článku, ako už nadpis napovedá sa jedným okom pozrieme na príslušenstvo pre športovcov, konkrétne sa jedná o športové hodinky.
Beh v poslednom čase zažíva veľký boom, získava si stále viac a viac fanúšikov, od začiatočníkov až po profesionálnych športovcov. Ideálnym spoločníkom pri dlhom behu sa môžu stať okrem MP3 prehrávača aj športové hodinky s meraním srdečného tepu, alebo vyššie modely, ktoré ponúkajú aj snímač GPS, pomocou ktorého dokážete presne sledovať trasu, rýchlosť ,prevýšenie a odbehnutú vzdialenosť.
Začnem lacnejšími hodinkami, ktoré sa pohybujú od 50 – 150€. Tieto modeli disponujú len základnými funkciami ako sú ukazovateľ času J, stopky a pokiaľ je k hodinkám dodávaný aj hrudný pás, tak samozrejme Vám budú merať pulz počas tréningu a orientačný prepočet spálených kalórií. Nevýhodou základných modelov hodiniek spočíva v konektivite, resp. „nekonektivite“, čiže nedajú sa pripojiť s počítačom a nemôžete analyzovať údaje z Vášho tréningu. V tejto kategórií je samozrejme veľa rôznych modelov, od rôznych výrobcov, ale zameranie je hlavne pre hobby bežcov, alebo začiatočníkov, ktorý nechcú investovať na začiatok veľa prostriedkov.
ALE, ak si môžete dopriať a trochu hlbšie načriete do peňaženky J sú tu pre Vás ako stvorené
high-endové GPS športové hodinky. V tejto kategórií by som už nedoporučil šetriť, ale naopak dopriať si model, ktorý Vám sadne na ruku váhovo, veľkostne a samozrejme to je najdôležitejšie, aby Vám vyhovoval funkčne!
Porovnanie veľkosti GPS hodiniek.
Funkcie? Pýtate sa aké funkcie by Vám mali vyhovovať? Tak v rýchlosti sa pozrieme na hodinky od spoločnosti Garmin Forerunner 610HR, o ktorých Vám môžem podať detailnejšie informácie, keďže som už s nimi čo-to nabehal.
Hodinky v tejto kategórií bývajú vybavené zabudovaným kvalitným GPS senzorom, stopkami, vodotesnosťou, dlhšou výdržou batérie(nabíjačka je v balení J) hrudným pásom na meranie pulzu(v niektorých modeloch za príplatok), tréningovým asistentom a kvalitnou aplikáciou na sledovanie Vašich tréningových aktivít.
Okej, takže v čom je ta výhoda „drahých“ hodiniek?
Ako prvé čo Vás čaká s novými hodinkami je základné nastavenie Vašich parametrov: vek, váha, výška, minimálny a maximálny srdečný tep a typ aktivity (beh, bicyklovanie, lyžovanie.... ). Pre príležitostných športovcov stačí nahodiť hodinky, obopnúť hrudný pas, spustiť stopky a ide sa behať. Po dobrom tréningu, okrem dobrého pocitu J máte možnosť stiahnuť si treningové data z hodiniek a uploadovať ich do aplikácie dodanej výrobcom, kde si môžete sledovať základné dáta ako čas behu, vzdialenosť, rýchlosť, prevýšenie, spálené kalórie, srdcový tep a taktiež prejdenú trasu, ktorú vidíte na online mapách, kde sa o ňu môžete podeliť s ostatnými nadšencami.
Podrobnosti z aplikácie Garminconnect.
Športovci, ktorý majú vyššie ciele, si môžu pomocou aplikácie zvoliť tréningový plán, resp. svoj ciel, ktorý chcú dosiahnuť. Nastavíme si aktivitu(napr.beh), úroveň našich schopnosti(začiatočník, pokročilí, expert) a už si môžeme vyberať z vypracovaných plánov(polmaratón, maratón, triatlon,10k beh .....). Aplikácia Vám potom vypracuje plán, ten sa stiahne do pamäte hodiniek a tie Vás už každý tréningový deň upozornia, aby ste nezmeškali športovať J
Ako doplnkové funkcie spomeniem ešte GPS navigovanie podľa zvolených GPS súradníc(tie je potrebné zvoliť v aplikácií a poslať do hodiniek), virtuálny tréningový asistent(tak toho nemám rád J, malý program v hodinkách, ktorý simuluje Vášho sparing partnera a ten čuduj sa svete beží stále rýchlejšie ako Vy a motivuje Vás k lepšiemu výkonu).
To by bolo v skratke ohľadom celkom zaujímavej témy, bližšie informácie vieme poskytnúť priamo na predajni.
Tak priatelia, dosť bolo čítania, prezliecť, obuť a .... športu zdar J
Braňo Galko